середу, 29 липня 2015 р.



    
"Місцями пам`яті — спогади про минуле


21 липня 2015 року працівники Жовківської ЦРБ взяли участь у круглому столі “Увіковічнення пам`яті колись існуючих єврейських спільнот через навчально — просвітницьку діяльність, яка здійснюється у республіці Польща”, який проводився у Державному історико-архітектурному заповіднику у м. Жовква. Присутнім була представлена презентація Х Літньої школи в Польщі, в якій навчалася науковий співробітник ДІАЗу Людмила Байбула. Вона розповіла про тематику, яку вивчала в школі, показала фотографії та ознайомила присутніх з літературою, яку привезла із навчання.
Людмила поділилася враженнями від відвідання музею в Освенцімі (Аушвіц-Біркенау) - одному із найбільших концтаборів фашистської Німеччини на території Польщі.
Під час круглого столу обговорювалися питання з історії та культури єврейської громади в Україні та в м. Жовква.





Коротка історична довідка

Освенцім, Освенцім-Бжезінка (пол. Oświęcim-Brzezinka), Аушвіц-Біркенау (нім. Auschwitz-Birkenau) – комплекс німецьких концтаборів, що розташовувався в 1940-1945 рр.. на півдні Польщі, біля міста Освенцім, в 60 км на захід від Кракова.

  Близько 1 300 000 осіб, з яких 1100000 становили євреї, піддавалися тортурам і були убиті в таборах Освенціму. На території табору в 1947 році був створений музей, який включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Назва міста Освенцім була змінено на Аушвітц, яка стала також і назвою табору.
Табір з кожним роком розширявся і став місцем масового геноциду. Близько 1,5 мільйона людей 28 народностей загинуло в цьому таборі. Всесвітньо відома назва міста стала символом терору, мучеництва і винищення мільйонів невинних жертв.У старій частині табору, оточеної колючим дротом, розташовано двадцять вісім одноповерхових будівель, де жили ув’язнені. Тут знаходиться виставка, що представляє такі жахливі предмети, як купи штучних людських кінцівок, окуляри, взуття та костюми, що колись належали жертвам.

Інша частина табору колись займала справжній район Брзезінка (Біркенау). Це найбільше кладовище у світі. Відвідувачі можуть побачити тут бараки, руїни, що залишилися від газових камер і крематоріїв. Монументальний Меморіал Жертвам Фашизму був споруджений на цьому місці в данину поваги мільйонам людей, які загинули тут.


Пропонуємо Вашій увазі книгу :

Байбула, Людмила. Нариси з історії та культури єврейської громади м. Жовква [Текст] / Людмила Байбула. - Львів : “Растр — 7”, 2014. - 100 с.





У книзі представлені нариси, що висвітлюють історію виникнення, розвитку та загибелі Жовківської єврейської громади. Висвітлюють різноманітні сторони життя євреїв міста — економічну, політичну, культурну та релігійну в різні історичні епохи. Особливо важливим є розкриття трагічної долі євреїв Жовкви в роки Другої світової війни.
Нариси складаються з чотирьох розділів: «Виникнення і розвиток єврейської громади в Жовкві», «Голокост євреїв Жовкви», «Хто рятує одне життя – рятує цілий світ. Праведники народів світу у Жовкві» та «Єврейська спадщина сучасної Жовкви».

Немає коментарів:

Дописати коментар