Про бібліотеку






Розвиток бібліотеки та бібліотечної справи у Жовкві має свою давню і славну історію, яка починається ще у XVII ст. Відомо, що вже тоді при церквах та монастирях були бібліотеки, які містили книги різними мовами. Про поціновування книги у Жовкві свідчить те, що з 1623 року тут працював майстер – палітурник.
У другій половині XIX – початок XX століття з пожвавленням культурно – освітнього життя українців, зростанням кількості шкіл, відродженням театральних традицій починається процес створення і розбудови мережі хат – читалень у Жовківському повіті, який тісно пов`язаний з історією товариства «Просвіта».
Відтак за ініціативи українських священиків і вчителів у 1882 році відкривається читальня у Жовкві, яка згодом вступає до товариства «Просвіта». Поряд з церквою читальня стає важливим осередком громадського життя у яке втягується більше міщан.
У 1883 році адвокат М. Король та лікар Сильвестр Дрималик придбали  у бібліотеку різні оправлені річники «Зоря  Галицька», «Слово», «Галичина», «Батьківщина», місячні книжечки «Просвіта».
У 1908 році читальня «Просвіти» знаходилася у винайнятій кам`яниці Біндля в Ринку, головою її був отець Лазар Березовський, який провадив жваву працю.
В умовах воєнної розрухи 1914 – 1921 рр. робота читалень не припинялась, однак ці події згубно позначились на матеріальному стані. У 1923 році головою читальні стає Лазар Березович.
В 1925 – 1930 рр. розбудовано мережу читалень «Просвіти». Жовківська філія укомплектувала досить непогану бібліотеку, в якій нараховувалося більше півтисячі книг і кілька сотень членів. Одним з її опікунів був гімназійний історик – педагог Іван Крип`якевич, який у 1931 – 1934 рр. навіть обирався головою бібліотечної комісії просвітянської філії.
У 1928 – 1930 рр. ведеться будівництво Народного Дому по вулиці Глинській. Після його закінчення  читальня знаходиться в цьому будинку. Майже кожної неділі після Служби Божої в читальні збирались люди, щоб обговорити насушні проблеми. Проводились масові читання книг, потім переказували тим, хто не зміг прийти.
У 1936 – 1937 рр. при читальні організовано шаховий турнір, який дістав великий розголос, створено самоосвітні гуртки, діє драматичний кружок. Для згуртування молоді біля читальні організовуються народні фестини, проводяться різні ігри та забави.
У 1939 році Західну Україну окуповують війська Радянського Союзу. Радянські органи влади ліквідовують читальні «Просвіти», знищують книги національно – патріотичного змісту, натомість створюють свою мережу культурно – освітніх закладів. Саме тоді відкривається Жовківська районна бібліотека, яка нараховувала 12, 5 тисяч книг і 2600 читачів.  На її розширення у 1941 році було виділено 42 тисячі рублів.
У післявоєнні роки відновлюється бібліотека при будинку культури. Її фонд становить більш як 2,5 тис. книг. За роки радянської влади фонд бібліотеки зростає, спостерігаються великі надходження літератури, однак вони не відрізняються якістю. Робота бібліотеки сильно заідеологізована. Ведеться атеїстична пропаганда, відбувається паплюження діяльності Січового Стрілецтва, ОУН – УПА, практикується періодичне вилучення з фонду творів неугодних тоталітарному режиму письменників і науковців.
З 1960 року і до сьогодні Жовківська ЦРБ розташована за адресою : вул. Львівська, 14. Фонд бібліотеки становить 20тис.146 книг і 3340 читачів.

Немає коментарів:

Дописати коментар