четвер, 28 січня 2016 р.


Тут юнь прекрасна і свята

встелила землю в мить єдину


 
Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
В Україні відзначення бою під Крутами розпочалися лише напередодні проголошення її незалежності. 29 січня 1991 року з ініціативи Народного руху України, Студентської спілки, інших національно-демократичних організацій в Крутах було встановлено березовий хрест та відбувся перший невеличкий громадський мітинг. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. 

Бібліографічний огляд літератури


Героїка трагедії Крут [Текст] / упоряд. В. І. Сергійчук. – К.: Україна, 2008. – 464 с.

У спогадах учасників бою під Крутами, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковане раніш тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією України.


 
Крути [Текст] : Збірка у пам'ять героїв Крут / Упор. Зінкевич О., Зінкевич Н. – К.: Смолоскип, 2008. – 422 с.

До збірки увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори , але насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги – спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити. Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга розрахована на широке коло читачів.

Крути. Січень 1918 року[Текст] : док., матеріали, дослідж., кіносценарій / упоряд. Я. Гаврилюк. – К.: Вид. Центр «Просвіта», 2010. – 880 с.: Іл.

 

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917 -1921 рр. Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917 р. по 2010 р.
Завершує видання кіносценарій «Крути» та доповнення до розділів. Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.


середа, 27 січня 2016 р.

 «Право на приватність»

Реалізовуючи освітній проект «Знайомство з правами людини», який проводить Центр правових та політичних досліджень «СІМ» у співпраці з Львівською обласною універсальною науковою бібліотекою, працівники Жовківської ЦРБ Ірина Сайко та Софія Кіх взяли участь у  семінарі на тему : «Право на приватність». Запрошений тренер, Руслан Тополевський, ознайомив присутніх з основними аспектами права на приватність, законодавчою базою та навів реальні життєві приклади. 
У другій половині семінару учасники перейшли до практичного завдання в групах, використовуючи газети вони шукали приклади статей, в яких було порушено право на приватність та інші права людини.



пʼятниця, 22 січня 2016 р.


Моя Україна — мати єдина,
 
тобі я вклоняюся до землі”


В історії становлення незалежності і соборності України, особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. Саме цей день з′єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Української Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День незалежності і соборності України.
До цієї знаменної дати бібліограф Софія Кіх підготувала та провела інформхвилинку 22 січня — День Соборності та свободи України, бібліографічний огляд літератури Моя Україна — мати єдина, тобі я вклоняюся до землі”.

В день соборності та злуки,
З заходу на схід.
Всі візьмемося за руки
Бо один ми рід.

Нащо нам ворогувати ?
І що нам ділить?
Україна наша мати ,
тож давайте жить

Тож візьмемося за руки
Скажем на ввесь світ,
В День Соборності та Злуки -
Ми один нарід!

Губарев, В. К.
Історія України : Універсальний ілюстрований довідник [Текст] : Довідник / В. К. Губарев. - Донецьк : ПКФ “БАО”, 2007. - С. 330 —331.

Школярам і студентам , безсумнівно , стане в нагоді цей прекрасно складений довідник з історії України. У розділі “Україна в період революції і громадянської війни” (1917 — 1920) розповідається про день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. У книгу включені біографії історичних діячів , хронологічна табличка і словник термінів, різні ілюстрації.

Новий довідник : Історія України [Текст] : Довідник. - К. : ТОВ “КАЗКА”, 2005. - С. 491-508.
 
Новий довідник: Історія України” подає відомості з історії нашої Вітчизни від найдавніших часів до сьогодення. Завдяки стислому, зрозумілому текстові та оригінальній структурі користувачі зможуть швидко знайти вичерпну відповідь на багато питань з історичної проблематики.
Про початок Української революції, чотири універсали Центральної Ради, боротьбу українського народу за незалежність у 1917-1920 роках Ви легко і швидко знайдете відповідь на вказаних сторінках.
Видання розраховане на широке коло користувачів, спосіб викладу та оптимальний обсяг матеріалу вирізняє Довідник серед навчальної літератури та робить його універсальним.



Нариси історії Української революції 1917-1921 років [Текст] : у 2 кн. / редкол.: В.А. Смолій (голова) та ін. ; Нац. акад. наук України, Ін-т історії України. - К.: Наукова думка, 2011 .
Кн. 1 / [В.Ф. Верстюк (кер.) та ін.]. - 2011. - 390 с. - Бібліогр.: с. 372-387.

 
У книзі розповідається про особливий період у модерній історії України, в ході якого були реалізовані перші в XX ст. українські державотворчі проекти: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західноукраїнська Народна Республіка.
Розкриваються соціальні, політичні та культурні аспекти революційного часу. Нариси узагальнюють великий історіографічний доробок сучасних українських істориків, які займаються вивченням Української революції.
Скрипник, М. О.
Історія України [Текст] : Навчальний посібник / М. О. Скрипник, Л. Ф. Домбровська, В. М. Красовський та ін. - К. : Центр навчальної літератури, 2003. - С. 175- 187.
В посібнику у розділі “Українська національна революція. Боротьба за відродження державності України (1917-1920рр)”висвітлюються події формування державницьких структур в Україні на початку 1917 р, діяльність Центральної Ради, прийняття універсалів УНР, виникнення Директорії УНР. Посібник розрахований для студентів, всіх , хто цікавиться історією України.

Яневський, Данило.
"Проект "Україна", або Таємниця Михайла Грушевського" [Текст] / Данило Яневський. - Харків: Фоліо, 2010. -135с.

Нова книга журналіста, телеведучого, доктора історичних наук є другою частиною навчального посібника для політиків, журналістів, політологів та любителів з написання, переписування та удосконалювання Конституції України. На сторінках цієї книги – альтернативне бачення суті «Української революції» під проводом Української Центральної Ради. Ви дізнаєтесь, яку історію написав видатний національний історик Михайло Грушевський і що приховують сучасні міфотворці про вітчизняну історію періоду 1917—1918 рр., як було встановлено Брестський мир, хто фінансував Центральну Раду і що сьогодні відомо про вільних мулярів зразка 1917 року.

середа, 13 січня 2016 р.

По всій Україні, від хати до хати 
йде народ посипати


Жовківська центральна районна бібліотека щиросердно вітає всіх своїх друзів і партнерів, користувачів і шанувальників з найяскравішими та найулюбленішими святами — Старим Новим роком і Водохрещем Йорданом.
З Різдва до Водохреща продовжуються веселі зимові святки - святі дні. Проте кульмінацією є свято Старого Нового року (1 січня - за ст. стилем, 14 січня - за новим). І ось наш чарівний Святий вечір переходить у таємничу новорічну ніч. У далеку сиву давнину склався цей прекрасний народний звичай щедрування і Свято Старого Нового року.У дні, коли зимове Сонце починає поволі повертати на літо, люди радо зустрічають прихід Нового року, здоровлять один одного зичать радості, щастя, добробуту засівають зерном добра. Це свято - як земне, так і сповнене чудес, де все спрямовано на те, щоби вблагати і прихилити Щедрого Бога дати добрий урожай, гарний приплід, достаток у хаті. Адже кажуть, що в цю ніч відкриті небеса – і можна про все просити. Старий Новий рік – фраза, не позбавлена певної абсурдності у самій своїй суті: як же так – і старий, і новий водночас? Але саме так воно і є. Кажуть, що саме у цей вечір Новий рік зустрічається зі старим. Старий рік приходить тихо і нагадує нам, хто ми є. Це – наше свято, яке краще було б називати Щедрим вечором. А Новий рік повний сил і наснаги ступає впевненим кроком у майбутнє.


Бібліографічний огляд літератури :

Дорогоцінна енциклопедія українського застілля [Текст] / Укладач С.А. Мірошниченко. - Донецьк. - ТОВ ВКФ “БАО”, 2008. - С. 155-199.

Застілля — це час, коли радість перемагає нудьгу, сонце сяє яскравіше, а посмішки квітнуть,мов червоні маки.
 До видання увійшли універсальні матеріали, що допоможуть організувати будь — який урочистий захід — від дня народження до церковних свят.
 Пропонуємо Вашій увазі розділ «Відзначаємо свята». До якого ввійшли рецепти традиційних страв, які допоможуть організувати й достойно провести Старий Новий рік та Різдвяні свята. Видання розраховане для всіх груп користувачів.
Твоя країна Україна [Текст] : Енциклопедія українського народознавства / Уклад. Н. Д. Кусайкіна. - Х. : ВД “ШКОЛА”. -  С. 20-32.

 Ця книга розповідає про культуру українців, їхні звичаї і традиції, свята й одяг, містить повір'я, знайомить із символікою кольорів та квітів, писанок і народних вишивок.
    У розділі “Календарна обрядовість” на місяць січень  розповідається, як підготуватися  та провести Рідвяні  свята. Сподіваємось, що вам буде цікаво не лише ознайомитися з поданим матеріалом, але й використати дещо з нього практично. Видання адресоване широкому загалу користувачів.
 Українці : Свята. Традиції. Звичаї [Текст] / Уклад. І. Коверець. - Донецьк : Альфа — Прес, 2004. - С.110-124.

 У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов'язаних з ними атрибутики, символіки — з давніх часів до наших днів.
  У розділі “Календарна обрядовість. Зимовий цикл свят” знайдете цікаву інформацію про звичай українців засівати зерном на Старий Новий рік (Василія).
     Книга розрахована на всіх, кого цікавить духовне надбання українського народу, важливою складовою частиною якого є традиційно — побутова культура. 

Шкода, М.Н.
       Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу [Текст] / М.Н. Шкода. - Донецьк : ТОВ ВКФ “БАО”, 2009. – С. 303-314.
  
   Світ українських традицій нескінченно багатий.  Століттями складалася гармонійна система обрядів та вірувань. Матеріали з розділу “Народні свята та обряди календарного циклу” про святкування Нового року за старим стилем, Щедрого вечора (свято Меланки) не залишать байдужими жодного користувача.
     Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників українських традицій.

 Скорик, Юлія
Сію, сію, посіваю ! [Текст] : звичаї на Старий Новий рік / Юлія Скорик // Експрес. – 2016. – 1 – 17 січ. – С. 8.