середу, 27 квітня 2016 р.

Писанка – символ життя і краси
(Бібліографічний огляд видань)

Писанка — це неповторне багатство…
Його треба берегти, як безцінний скарб!
Нам слід пишатися ним перед усім світом!

                                                       (Олександр Довженко)
Мабуть, жодний вид народної образотворчості не має такої різноманітності орнаментальних елементів та мотивів, як писанки, не кажучи вже про багатство композиційних варіантів, кольорових сполучень, організацію і довершеність чіткого ритму, симетрії та рівноваги. Хвиля часу докотила до нас оте диво з сивої слов’янської давнини, і воно живе, гріє серце  буйно квітний символ щедрості української землі.
Писанка в минулому була не просто орнаментованим яйцем. Вона зберігала від хвороб, охороняла хату від блискавки і пожежі, сприяла родючості культур. Писанками обмінювалися на знак приходу весни.
Писанки у нашого народу мають значення до певної міри талісмана. Свячені писанки або взагалі освячувані яйця є першою стравою, яка переломлює піст. Писанки приносять любов і приязнь. Ними обдаровують дорогих гостей.
Підготуватися до Великодня в українських традиціях, розписати писанку  вам допоможе наш бібліографічний огляд видань. З цими путівниками-порадниками ви  дізнаєтеся більше про писанкарство і зробите перші кроки у цьому сакральному мистецтві українців.
                                                    Книги :      
Іванишин Марія
По білому яйці воскові взори [Текст]: Посібник з писанкарства / Марія Іванишин. – Львів : «Гердан-Графіка», 2006. -  96 с. : іл.
Ця книга - посібник, покликаний допомогти всім бажаючим осягнути мистецтво писанкарства, а також збагнути суть писанки як твору сакрального мистецтва, чудового поєднання народної краси, мудрості, добра і світла, якою є справжня любов, що творить. Подорожуючи сторінками цієї книжки, Ви дізнаєтесь про те, як творилася писанка, і про що розповідають знаки-символи на яйці. Це наче абетка писанкарства, той грунт, на якому можна досягнути справжньої майстерності.

Писанка: традиції та модерний дискурс [Текст] / упоряд. Роксоляна Загайська. – Львів : Апріорі, 2009. – 164 с.
Упорядник та автор більшості текстів та ілюстрацій цього видання Роксоляна Загайська подає унікальні відомості про історію виникнення писанки, про технологію її виготовлення, особливості оздоблення в різних регіонах України та пошанування яйця в легендах народів світу. У книзі подані відомості про сучасний стан писанкарства. Читачі мають можливість ознайомитися з творчістю майстрів писанкарства: М.Могитич, З.Грегорійчук, М.Іваницька, О.Тіменик, Г.Соломійчук, О.Опарія, Г.Коваленко,       Р.Загайською.
У книзі представлена широка географія візерунків і традицій української писанки — включені усі українські етнографічні межі включно з тими, що перебувають зараз поза кордонами України: Гуцульщина, Поділля, Буковина, Бесарабія, Сіверщина, Середнє Подніпров’я, Причорномор’я, Слобожанщина, Таврія та Приазов’я, Донщина, Кубань, Підляшшя, Холмщина, Розточчя, Лемківщина, Пряшівщина, Бойківщина, Закарпаття, Полісся, Волинь, Опілля, Покуття.

Соломченко, О. Г.  Писанки Українських Карпат [Текст]  /  О. Г. Соломченко. - Ужгород :  Карпати, 2004.     -240 с.:іл.

 Монографічне дослідження«Писанки Українських Карпат»Олексія Соломченка (1920–2002) — члена Національної Спілки художників України, лауреата премії ім. Юрія Шкрібляка, заслуженого працівника культури України, мистецтвознавця — підсумок наукових пошуків і досліджень впродовж усього життя. Автор розповідає про звичаї і обряди, пов’язані з писанками, про символіку та зміст орнаментальних зображень, про техніку розпису, консервацію та реставрацію писанок, про майстрів писанкового розпису з гірських районів Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, про писанкарство               в      діаспорі.
Статті:
Вишневська, Марія
Система символів [Текст]  : чари буковинської писанки Марія Вишневська // День. – 2012. – 13-14 квіт. – С. 14.

Гургулівна, І.
Писанка – не тільки оздоба [Текст]  : звичаї та повір`я / І. Гургулівна // Жіночий порадник. – 2016. - № 4. – С. 30.

Запашна, Мирослава
Яйце-символ Великодня [Текст]  : фарбуємо без хімікатів / Мирослава Запашна // Добрий господар. – 2014. – 8 квіт. – С. 2.

Усім писанкам писанки [Текст]  : фестиваль писанок у Львові // Експрес. – 2016. – 21-28 квіт. – С. 2. – (Львівські новини).

Ярема, Галина
Писанка – не просто сувенір [Текст] / Галина Ярема // Висок Замок. – 2012. – 5-11 квіт. – С.12.
Інформаційний буклет "Писанка-символ життя" : 
Дізнатися більше :
http://www.slideshare.net/Sofia555558/ss-61417750

Немає коментарів:

Дописати коментар