Поетична творчість рідного краю
Шановні користувачі! Щорічно 21 березня за ініціативою ЮНЕСКО святкують Всесвітній день поезії. Прийнято говорити, що поезія – це загущеність думки й почуття….. Іван Франко назвав поезію «кристалізацією» життя; Ліна Костенко пише «Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»… Наша Жовківщина щедра на літературні таланти. Можемо пишатися нашою поеткою Маріанною Кіяновською, уродженкою м. Жовква, яка здобула Національну премію імені Тараса Шевченка 2020 року за книгу поезій «Бабин Яр. Голосами». Отож, давайте сьогодні ми перегорнемо сторінки поезій наших земляків.
Бібліографічний огляд літератури
Артимович, Мирослав
Повінь осолоди [Текст] : Поезії / Мирослав Артимович. – Львів, 2018. – 123 с.
Пізнання слова-душі-слова поета Мирослава Артимовича обов’язкого продовжиться через сторінки його нової книги, його слово даруватиме кожному із його читачів Свято… У віршах-освідченнях Мирослава Артимовича живеш, а читаючи його громадянську поезію – бачиш-переживаєш не раз дуже болючу любов до України.., аж раптом – вдарить обпікально у серце краплина козацької крові – й словом народиться - запече, болючим словом обов’язку – й покличе на варту України. Отож, зуміймо почути й наслухаймо велемовну молитовну тишу слова у піано-музиці поезії-любові-пісні Мирослава Артимовича.., – вдихнімо її, візьмімо і увійдімо душею… До збірки увійшли твори написані на протязі 2014-2018 років.
Бовшик, Богдан
Два крила [Текст] : Збірка пісень на слова Богдана Бовшика / Богдан Бовшик. – Львів : ТеРус, 2012. – 76 с.
Ліричний герой поезій Богдана Бовшика – аскрава особистість, що прагне гармонії зі світом і собою. І так його приваблює це непросте життя, що він… співає ! А пісня – сила крилата ! І знову наш Митець летить над сьогоденням , а єство його переповнене словами і мотивами, які не залишать байдужого ні одну живу душу.
Годісь, Галина.
Ягоди кохання [Текст] : Поезії / Галина Годісь. – Львів : «Плай», 2013. – 56 с.
Немає нічого вагомішого у житті, як любов. Галина Годісь – сонячна жінка із поетичною душею. Такі люди особливі, тому що свої почуття можуть передати віршами, написані з натхненням та любов`ю. До першої поетичної збірочки «Ягоди кохання» увійшли вірші про найпотаємніші куточки людської душі. Кожний, переповнений тонким відчуттям любові, наділений ліричністю та словами – зарисовками, що стосуються живої людської природи.
Гущак, Іван.
Любов, любов на схилі літ [Текст] : поезії / Іван Гущак. – Львів : Ліга – Прес, 2005. – 160 с.
« Любові всі літа підвладні !» - такий лейтмотив збірки. Те, що відстоялося у серці, - пам`ятне, вічне, як сама любов. Інтим автора – осінній, оповитий смутком листопаду. Та крізь пожовтіле опадаюче листя світиться спогад – теплий спогад любові і надії на зустріч з нею на схилі літ
Дах, Ігор.
Крізь роки [Текст] : поезії, проза, пісні, світлини / Ігор Дах. – Львів : «Ініціатива», 2012. – 88 с.
До збірки поета і прозаїка Ігора Даха увійшли поезії про кохання «Тебе , кохана, маю я зустріти», «Весняна пісня»… Хочеться вірити, що збірка принесе задоволення у спілкуванні з творами усім, кому небайдуже ліричне поетичне слово. У поезії Ігоря Даха бринять і сумні нотки: нерозділеного кохання, втрата життєвої перспективи, плинність нинішнього тривожного часу.
Дах, Ігор.
На перехресті всіх вітрів [Текст] : Збірка поезій / Ігор Дах. – Львів : «Інститут технології бізнесу і права», 2002. – 153 с.
У збірці вміщено поетичний доробок самобутнього автора з Червонограда Ігора Даха. Шахтар за професією, але поет за покликанням, він залюблений у красу рідного краю, у його людей і свої щирі почуття виливає у довершені за формою вірші. Автор, прихильник народно-фольклорної традиції,торкається вічних тем, зокрема патріотизму, кохання, любові до рідної землі, етнічного права бути українцем. Як бачимо, через милозвучність поезія автора читається легко і невимушено. А от почуття ліричного героя – зболено вистраждані, здається, всім серцем продиктовані. Їх же клади на нотний стан – і співай, співай, співай…
Дах, Ігор.
На струнах журавлиних крил [Текст] : Збірка поезій / Ігор Дах. – Львів : «Плай», 2007. – 104 с.
Нова збірка сучасного українського поета Ігора «Даха На струнах журавлиних крил» - лірична поезія в якій є все Бог, Україна, Віра, Люди- дороги, одухотворена природа, Кохання , оцінка прожитого життя.
Дирик, Анна.
Пам`ять серця [Текст] : Поезії. Проза / Анна Дирик. – Сирий, 2007. – С. 63 – 68.
До книжки «Пам`ять серця» увійшли вірші про перше кохання та трепетні переживання. Пропонуємо Вашій увазі вірші про перші почуття та зріле кохання : «Не клич», «Загублене щастя», «Прилинь»….
Зелена, Любов.
Сад моєї долі [Текст] : Збірка вибраних поезій / Любов Зелена. – Жовква, 2009. – 66 с.
Любов до України, до всього прекрасного на землі, кохання – ось що надихає творити поетесу. Тема кохання висвітлена у розділі «Зорепад кохання». Перечитуючи її вірші «Я б тобі весь світ подарувала», «Запроси мене в сни»….пірнаємо у вир почуттів і знаходимо там себе.
Зінько, Олена.
Від щирої душі [Текст] : Поезії / Олена Зінько. – Львів : «Місіонер», 1997. – С. 42 – 73.
«Любов ніжна, щира відкриває очі на красу земну, навіть серед ночі. А хто любові не знає, той щастя не має». Олена Зінько – українська жінка, яка вміло виразно підносилася над буденним. Спогади про перші свої почуття та зріле кохання поклала в ритмізовані рядки, які дихають її щедрістю душі, надихають кохати і біти коханими.
Кіянка, Ірина
Мелодія миті[Текст] : Поезії/ Ірина Кіянка. – б/м, б\в. 20… - 59 с.
«Ця книга не просто збірка віршів чи есе, а скоріше роздумів, написана недавно відносно для себе, своїх друзів колег , знайомих і навіть незнайомих людей. Людині, яка мислить, творить, імпровізує, помиляється, губиться і знову знаходить своє власне «Я». Незважаючи на життєві перипетії , людина залишається Людино зі своєю історією, з емоціями, амбіціями. Згодом починаєш розуміти, що життя дарує багато несподіванок, які несуть в собі маленьку таємницю. Думаю, що кожний знайде в ній своє: свою маленьку драму, свою ілюзію…»
Кіяновська, Маріанна
Бабин Яр. Голосами [Текст] : Поезії / Маріанна Кіяновська. – К. : Дух і література, 2017. – 112 с.
До книги увійшли вірші Маріанни Кіяновської присвячені пам’яті Бабиного Яру. Маріанна Кіяновська — поетка, перекладач, літературознавець, член Асоціації українських письменників та Національної Спілки письменників України. У книзі використані ескізи Ади Рибачук та Володимира Мельниченка для проекту пам’ятника жертвам Бабиного Яру, роботу художника Зіновія Толкачова «Талескотен», серії «Майданек», 1944 р., а також фотографія Дмитра Пейсахова з циклу «Бабин Яр». Наша авторка, поетка Маріанна Кіяновська здобула Національну премію імені Тараса Шевченка 2020 року! Вона перемогла у номінації ‘’Література’’ із книгою поезій «Бабин Яр. Голосами». Вірші Маріанни Кіяновської – свого роду монологи жертв трагедії в Бабиному Яру або її свідків. Твори пані Маріанни перекладено англійською, німецькою, італійською, шведською, азербайджанською, грузинською, польською, сербською, чеською, словацькою, словенською, литовською, білоруською, російською мовами та івритом.
Ковальчук, Світлана.
Набруньковано веснами [Текст] : Поезія / Світлана Ковальчук. – Львів : СПОЛОМ, 2008. – С. 25 – 50.
Поезія Світлани Ковальчук вражає дивною оригінальністю, дихає і сучасністю, і не цурається вічністю. У своїх віршах про кохання авторка чується вільно і розкрилено, яка вважає що « Сильніша все ж Любов ». Перечитуючи її вірші - спогади про почуття можна захоплюватися, і боліти болями поетеси.
Кресало, Єва.
Прийде - час – і я тебе прополю, Прийде час – ти знову заростеш… Поле, поле, рідне моє поле, Тут роботи, поки не помреш… Основою для цієї збірки поетеси є її залюбленість у рідний край, у рідне село Лавриків, славне своєю історією і своїми людьми. Окремий розділ «Дитячі сторінки» об`єднав вірші для дітей.
Кресало, Єва.
Присмак полину [Текст] : Вірші / Єва Кресало. – Львів : Каменяр, 2010. – С.6 – 12.
Своєю першою ластівкою – збіркою авторка з села Лаврикова, поетично розповідає про те, що її хвилює і болить : рідна мова, ненька Україна, рідне село. Про відчуття щему і швидкоплинності миті, любов, біль , розраду – усе, що торкається її серця ви можете дізнатися читаючи розділ поезій « З днів весни».
Кулієвич, Стефанія
Лети моє слово [Текст] : Вірші / Стефанія Кулієвич. – Львів : Каменяр, 2007. – 136 с.
У новій збірці сучасна поетеса із Рави- Руської , розвиває теми любов до рідного краю, Вітчизни, до рідного слова.
Фесюк, Галина.
До тебе, Господи, іду [Текст] : Поезії / Галина Фесюк. – Львів : «Фенікс», 2004. – С. 162 – 176.
«Від нелюбові струна рветься, І в`януть весен паростки, Калина плаче і день меркне. Не будь черствим. Кохай! Живи !» У збірці багато розділів, та ми пропонуємо розділ «Весни юності – ключі до мого серця». Героїнею збірки є сама авторка, - усе в розділі, з власного пережиття, все це не вигадане, все – щире, правдиве.
Фесюк, Галина.
Мати – берегиня. Щохвилини на Планеті її Величність Мати дає нове життя. Вона породжує тепло і доброту, береже затишок і вогнище в домі, працює і творить. З жінкою ми ототожнюємо й нашу рідну Україну з її неповторними краєвидами та красою. Саме жінці матері, неньці-Україні та любові до Бога присвячена збірка Галини Фесюк «Із полум’я любові».
Фесюк, Галина.
Слова душі моєї [Текст] : Поезія / Галина Фесюк. - Львів : Галицька видавнича спілка, 2008. – 178 с.
«Від нелюбові струна рветься, І в`януть весен паростки, Калина плаче і день меркне. Не будь черствим. Кохай! Живи !» У збірці багато розділів, та ми пропонуємо розділ «Весни юності – ключі до мого серця». Героїнею збірки є сама авторка, - усе в розділі, з власного пережиття, все це не вигадане, все – щире, правдиве.
Юрочко, Віктор.
Вогонь добра та правди [Текст] : Вибрані поезії / Віктор Юрочко. – Жовква : «Відродження», 2009. – С. 34 – 43.
Одвічна тема кохання в збірці віршів Віктора Юрочка відображена у розділах «Мотиви весни», «Інтимні мотиви». Як багато в них таїться, скільки почуттів і пристрасті ховається між рядків. Радимо прочитати і захопитися геніальністю романтичного слова!
Насправді перелік поезій наших земляків набагато ширший. Про їхнє життя і творчість більше можна дізнатися з краєзнавчих календарів та інформаційних буклетів, які розробляються бібліографом.
Укладач бібліограф Софія Кіх
Немає коментарів:
Дописати коментар